zadzwoń do nasWylewka lastryko technologia wykonania

Jak zrobić lastryko? Wylanie terrazzo krok po kroku

Lastryko jest betonową powierzchnią użytkową, wykonaną z marmurowego grysu (lub innego wypełniającego kruszywa skalnego) zmieszanego z wysokiej klasy (52,5 ew. 42,5) cementem w stosunku 1 część cementu do 2,5 lub 3 części grysu. Im większa ilość kruszywa, tym nieporównanie bardziej dekoracyjny wygląd powierzchni lica, jednak wylanie lastryko będzie dużo trudniejsze.

Ze względu na swoje doskonałe właściwości użytkowe (odporność na ścieranie) oraz estetykę, tego typu polerowane okładziny dekoracyjne były niegdyś wiodącym rozwiązaniem aranżacyjnym, powszechnie stosowanym w budynkach mieszkalnych (korytarze, łazienki i schody), a także użyteczności publicznej np. hole sądów, teatrów bądź kin.

Lastryko- fachowa robota

Musisz mieć świadomość, że montaż podłóg lastryko nie jest prosty, łatwy oraz przyjemny i na pewno nie jest to tanie rozwiązanie posadzkowe. Wylanie lastryka nie sprzyja nauce majsterkowania, wymaga profesjonalnego wyposażenia w narzędzia szlifierskie i pełnego zaangażowania w proces montażu posadzki.
Jeśli rozpoczynasz wylewanie posadzki musisz je zakończyć w danym polu dylatacyjnym w określonym rygorze czasowym.
Hydratacja cementu nie poczeka na ciebie!

podbudowa pod posadzkę terrazzo

Wylanie lastryko w technologii "sypanej"

Realizacje projektu lastrykowej podłogi rozpoczęto od wyznaczenia zera istniejących posadzek w progach drzwiowych. Wylewając lastryko na małych metrażach może wydawać się to bezcelowe, jednak oznaczenie tych kilku punktów na ścianach pomieszczenia, w którym ma być prowadzona praca, jest pomocne w wyliczeniu ilości materiału na podbudowę i uwidocznieniu miejsc wymagających większych starań by wylanie polerowanej podłogi cementowo-kamiennej było poprawne.

Obliczenie grubości lastryka

W obliczeniach materiału potrzebnego na wylanie podłogi lastryko, uwzględnić należy, że tylko część toppingu, czyli wierzchniej warstwy okładziny lastrykowej wchodzi w grubość całości. W opisywanej realizacji, z 20mm topping'u, w grubość posadzki wliczono jedynie 16/17mm, tak więc, aby uzyskać posadzkę o średniej grubości 55mm, musiano ją wylać na wysokość około 6cm uzyskując kilka milimetrów przewyższenia dla późniejszego szlifowania i polerowania.

terrazzo - cementowe posadzki na grubym kruszywie

Rada.
Jeśli chcesz wiedzieć ile potrzebujesz kruszywa i cementu na wylanie posadzki lastryko skorzystaj z kalkulatora kruszywa. Kalkulator można wykorzystać także do obliczenia ilości materiału na podbudowę

Lastryka na spoiwie cementowym są wykonywane jako monolityczne jednowarstwowe lub dwuwarstwowe - z podbudową i warstwą wierzchnią terazzo.

Dobór koloru spoiwa

Rozmieszczenie szczelin dylatacyjnych, wielkości spadków, barwę zaprawy oraz grubość ułożonych warstw, powinien określać projekt, jednak w tym przypadku dostaliśmy "wolną rękę" na zaplanowanie posadzki. Jedyną dyspozycją był popielaty odcień spoiwa i białawy kolor kruszywa by rozjaśnić pomieszczenie.

Przed rozpoczęciem prac posadzkarskich, wymieszane zostały trzy próbki dla dobrania koloru spoiwa, dla stosunku cementów 1:1 i 2:1 oraz 3:1 cement biały/szary. Próbki zostały wykonane w klasycznym włoskim stylu tzw. posadzek "terrazzo seminato" inaczej mówiąc z lastryka sypanego.

groszkowanie usuwa zgożeliny i uszorstkawia podłogi

Przygotowanie podłoża

Stary podkład lastryka musiał być skuty gdyż zachodziło ryzyko odspojenia w czasie wiązania nowej warstwy lastryka. Strop został nawilżony wodą i uszorstniony przez groszkowanie, aby usunąć resztki podbudowy, ewentualne zgorzeliny, luźne kruszywo i inne niedoskonałości podłoża oraz zwiększyć powierzchnię przylegania nowych warstw lastryka.

Groszkowanie odsłoniło kilka miejsc spękań, miejsca te zostały pogłębione mechanicznie, ponacinane poprzecznie i zszyte przy pomocy uszlachetnionej zaprawy naprawczej. Następnie zaszpachlowane masą naprawczą z wklejoną siatką z włókna szklanego.

listwy dylatacyjne zmniejszają ryzyko niekontrolowanego pękania

Podbudowa dla dwuwarstwowego lastryka

Realizacje podbudowy rozpoczęto na 2 dni przed wylaniem warstwy wierzchniej. Do zrobienie podkładu posłużyła gotowa mieszanka betonu B20 wzbogacona zbrojeniem rozproszonym, niewielką ilością plastyfikatora i uzbrojona dodatkowo elastyczną siatką posadzkarską 2 cm od wierzchu warstwy. Po wylaniu podbudowy nacięto ją w/g zaplanowanych wcześniej linii podziału posadzki na około 1/3 grubości (około 1 cm) i zamocowano w nich listwy dylatacyjne z PCV na środek klejąco-uszczelniający.

Wylewanie podłogi

Składniki mieszanki lastrykowej, z której zrobiony jest topping, należy starannie ważyć, co pozwoli uzyskać jednakową moc warstwy wierzchniej i powtarzalny rysunek kamienia na całej powierzchni lica podłogi. Wylane lastryko wymaga zagęszczenia, w tym przypadku, użyto zacieraczki talerzowej, a w miejscach mniej dostępnych pacy wibracyjnej.

Wykonaną posadzkę cementowo-kamienną trzeba pielęgnować i dbać by była w stanie wilgotnym co najmniej 7 dni. Jeżeli posadzka terrazzo budowana jest na kruszywie, które dobrze spaja sie z cementem np. kruszywo dolomitowe, na 3 dzień po wylaniu, można rozpocząć otwieranie lastryka poprzez szlifowanie zgrubnie, aż do uzyskania równego rysunku kamienia.

sypane terrazzo, wykonanie podłogi

Po szlifie zgrubnym posadzka musi zostać dokładnie umyta, a po oczyszczeniu, należycie wyszpachlowana zaczynem cementowym, tak by wypełnić wszelkie istniejące ubytki. Przez kolejne dni podłogę należy pielęgnować poprzez zwilżanie, można też, krok po kroku, coraz to drobniejszymi gradacjami diamentów, kontynuować proces szlifowania. Jeśli w czasie kolejnych szlifowań, zaistniałaby potrzeba dodatkowych uzupełnień ubytków kruszywa, powierzchnie szlamowane zaczynem cementowym posyp suchym cementem, rozmieć szczotka i razem z urobkiem szlifierskim wetrzyj w posadzkę.

Po dojściu do ustalonej gradacji, podłoga musi być dokładnie umyta i osuszona. W tym momencie można rozpocząć polerowanie, lub pozostawić lastryko o satynowym połysku. Czystą i suchą powierzchnię należy zaimpregnować środkiem do zabezpieczania posadzek betonowych.

Uzupełnienie
W czasie odbioru prac przed zafakturowaniem, w jednym z progów drzwiowych dostrzeżone zostały niewielkie różnice w wysokości poziomów podłogi. Całkiem nieoczekiwane znalezisko, nie skutkowało brakiem odbioru wykonanej pracy, ale wiązało się ze sporym stresem by znaleźć przyczynę powstania tejże różnicy poziomów.

Jak zwykle w takich przypadkach przyczyna była prozaiczna. Otóż w czasie nacinania podbudowy dla montażu listew dylatacyjnych, przecięta została siatka zbrojąca zamocowana w podbudowie. Nacięcie podkładu w miejscu odległym od ściany o 5 cm wykonane zostało szlifierką kątową z tarczą 125mm średnicy, i by nie wcinać się zbyt głęboko w ścianę, instalator naciął posadzkę głębiej niż jeden centymetr. Skutkowało to przecięciem zbrojenia zatopionego w podkładzie i permanentnym rozdzieleniem fragmentów posadzki, wynikiem czego zaczęły pracować niezależnie od siebie.

Rozwiązaniem tego problemu było wykonanie odwiertu do poziomu stropu o średnicy 8mm i iniekcję płynnej żywicy epoksydowej z wypełniaczem mineralnym. Otwór został zasklepiony kawałkiem kruszywa marmurowego wklejonego na bezbarwny klej epoksydowy, a po 15 godzinach od aplikacji, różnica w wysokości poziomów została zeszlifowana, wypolerowana i ponownie zaimpregnowana na fragmencie obrabianej posadzki.

Puenta
Do docinania końcówek bruzd dla listew dylatacyjnych należy używać tarczy tnącej o średnicy do 80mm ewentualnie multinarzędzia z tarczą diamentową, a cięcie wykonywać tak, by nie narażać zbrojenia posadzki.
Zdjęcia (odtwarzanie wsteczne) z poszczególnych etapów przedstawiających w jaki sposób przebiegało wylanie posadzki lastryko.