zadzwoń do nasLastryko
Warszawa

Schody z lastryko: czyszczenie czy wymiana na płytki?

Starannie wykonane przez rzemieślnika, nowe schody lastryko, były prawdziwą ozdobą wnętrz przedwojennych kamienic, jednak upływający czas niwelował ich ekskluzywny charakter, a okładzina lastrico zaczynała tracić na estetyce.
Nawet jeśli w odpowiedni sposób dbano o terrazzo na co dzień, to nie dało się uniknąć ścierania płyty wierzchniej schodów, z czasem wybić na krawędziach, czy ogólnego szarzenia lastryka.

A co jeśli opieka nad lastrykiem była nieodpowiednia? Jeśli stosowane były niewłaściwe środki do czyszczenia i pielęgnacji powierzchni lastrykowych?
Warstwowo odkładany, tłusty osad po pastowaniu lastryka, zachlapane farbami trepy schodowe, niedające się doczyścić wewnętrzne winkle cokołów, kruszywo zdegradowane kwaśnymi środkami myjącymi.
Właśnie tak wyglądające lastryko spowodowało zaprzestanie korzystania z niego jako materiału wykończeniowego na klatkach schodowych w nowo wybudowanych domach.

Mamy lastryko, po co nam płytki!

Do ponownego wzrostu zainteresowania terrazzo przyczyniły się:

  1. Wyjątkowa estetyka lastryko od strony wizualnej oraz
  2. Odporność na zużycie mechaniczne i uszkodzenia od strony praktycznej.

W przypadku budynków użyteczności publicznej posadzkę buduje się z materiałów homogenicznych np. płytek z kamienia, betonów utwardzonych lub przez połączenie materiału kamiennego w postaci grysu marmurowego i wysokiej klasy cementu, w postaci terrazzo.

Zalety zastosowania terrazzo:

  • Materiał wykazuje minimalne zużycie mechaniczne na przestrzeni wielu lat, a nawet dekad
  • Ponadczasowa estetyka, jeśli wykonanie jest właściwe
  • Lastryko jest odporne na zabrudzenia i łatwe w utrzymaniu czystości

Porównanie płytek i lastryko daje odpowiedź, że to dwie różne kategorie produktów stosowanych na podłogach. Z tej przyczyny posadzki lastryko to praktyczne rozwiązanie, idealne dla przestrzeni użytkowych w tym dla stopnic na klatkach schodowych.

stopień schodowy przed naprawą
czyszczenie lastriko i naprawa stopnia schodowego wykonana

Przesuń slider, zobacz różnicę

Lastryka stare, ale jare. Czyszczenie i naprawa czy wymiana?

W przypadku wieloletniego, intensywnego użytkowania schodów, jedynym dobrym pomysłem, gdy chcemy przywrócić im funkcjonalność i początkową świeżość, jest okładzinę z lastryka wyczyścić, szlifując powierzchnię i naprawiając uszkodzenia.

Do wyeliminowania oznak zużycia lastryko, wystarczy wynajęcie doświadczonego lastrykarza z zapleczem technicznym i wiedzą oraz trochę czasu na przeprowadzenie renowacji. Za pomocą specjalistycznych maszyn do czyszczenia lastryko dokonanie naprawy przychodzi sprawnie i szybko.

Nie ma potrzeby wymieniać okładziny schodów , na ceramiczne lub gresowe płytki podłogowe. Parapety, cokoły bądź płyty lastryko na schody można odlewać bezpośrednio na budowie w czasie remontu klatki. I to wszystko, co musisz zrobić, by lastryko znów mogło cieszyć twoje oczy swym wyglądem.

Odbudowa schodów lastrykowych z początku XX wieku

renowacja schodów lastryko
Schody- stan zastany

Zniszczone schody lastrykowe zostały usunięte, ozdobna barierka odcięta od mocowań w ścianie i wykuta ze stopnic. Wysokość stopni została dobrana do nowo wstawionych drzwi wyjściowych z dworu, drzwi wewnętrznych i drewnianych schodów prowadzących na górne piętro. Schody rozliczyliśmy na 17 cm, będą więc bardzo wygodne do chodzenia. Nosek zaplanowaliśmy wystawić na 3 cm. co również podniosło komfort korzystania z biegu.

wylewanie podbudowy

Podbudowa stopni wykonana została z cementowej zaprawy wyrównującej z dodatkiem zbrojenia rozproszonego i plastyfikatora, ponieważ wysokość podkładu oscylowała od 1,5 do 5 centymetrów.

wylewanie lastryko na schodach

Mieszankę lastryko-betonu wylaliśmy na zaszalowany wg planu, jednodniowy podkład. Konsystencja mieszanki była gęsta, by możliwie maksymalnie wzmocnić strukturę schodów oraz zlikwidować możliwość występowania pęknięć skurczowych.

Wystający 3 cm nosek został uzbrojony siatką stalową, by wzmocnić schody. Lastryko po wstępnym ułożeniu zostało zgęszczone mechanicznie pacą wibracyjną później wygładzone i przykryte folią, by utrzymać wodę dla procesu hydratacji

szlamowanie schodów lastrykowych

Po zerowaniu i wyciągnięciu rys szlifierskich lastryko zostało wyszlamowane na całej powierzchni. Do zabarwienia szlamu użyliśmy fugi cementowej z dodatkiem uszlachetniacza w odpowiednim, zaplanowanym przez inwestora kolorze.

schody lastryko szlifowanie

Następnego dnia przystąpiliśmy do ostatecznego szlifowania stopni z impregnacją i polerowaniem. Wykonaliśmy otwory kotwiące dla barierki, przyspawaliśmy ją i solidnie zabetonowaliśmy.

By wykonać schody lastryko od zera, potrzebowaliśmy 5 dni, wliczając jeden dzień utwardzania mieszanki lastrykowej.
Zużycie materiałów wyniosło ponad pół tony lastryka i podbudowy.
Koszt budowy jednego stopnia to $$$

Jak wyczyścić lastriko na schodach?

Starzenie się i destrukcja materiałów budowlanych stosowanych do wytworzenia lastryko jest istotnym problemem w momencie odnawiania wnętrz budynków z lat 50 i 60 ubiegłego wieku. Pod względem wykonania okładzin lastrykowych w większości przypadków nie można mieć większych obiekcji, prace były prowadzone, prawdopodobnie, przez przedwojennych znawców tematu.

schody z lastryko, czyszczenie

Zastrzeżenia można mieć jedynie do obróbek szlifierskich i doboru materiałów, wynikają one jednak z zapóźnień technologicznych i deficytów materiałowych w PRL-u.

Dużym problemem przy naprawie okładzin lastrykowych z tego okresu są różne odmiany wielobarwnego kruszywa, w tej chwili bardzo trudnego do dobrania ze względu na różnice kolorystyczne, fakturalne i sposoby rozkruszania z obecnie oferowanym grysem marmurowym" biała marianna".

schody czyszczenie lastryko

Kamieniem wykorzystywanym do budowy lastryko był przede wszystkim wapień w kolorystyce mleczno-białej i beżowo-mlecznej oraz podobnie jak dziś bazalt. Kruszywo bazaltowe nie było jednak w postaci grysu, lecz drobnego klińca, dziś w dużo większej frakcji ten rodzaj kruszenia stosuje się do podbudowy dróg, gdyż bardzo dobrze się zagęszcza.

Problem z obróbkami szlifierskim wynikał z używania ściernic karborundowych, wymagających dużo większej siły nacisku i cykli przejazdów przez obrabianą powierzchnię niż obecnie używane ściernice diamentowe.
Dlatego też remonty podłóg lastryko wykonywane po raz pierwszy po półwieczu od momentu aplikacji, ukazują zupełnie inne, w większości przypadków dużo lepsze oblicze powierzchni terrazzo.

Oczywiście czasami też odkrywają i uwydatniają wady oraz "niedoróbki" ukryte pod kilogramami niezeszlifowanego wcześniej cementu (3 mm zeszlifowanego lastryko, to około 7 kilogramów urobku szlifierskiego z jednego metra kwadratowego).

Naprawa schodów lastrykowych, flekowanie stopnic

Frezowanie posadzki z lastryko

Skutecznym sposobem naprawy schodów z lastryko jest wylewanie fleków lastrykowych w miejscach, w których doszło do utraty sporych fragmentów stopnic. Terrazzo/ lastryko jest bardzo skomplikowanym materiałem wykończeniowym do naprawy i remontu.
Podłogi i schody wykonane wiele dekad temu, często z niedostępnych już standardowo rozmiarów oraz kolorów kruszyw, wymagają wielu prób wykonawczych, tak by efekt był wart poniesionych kosztów.

Usuwanie wad powstałych na schodach lastrykowych

  • Wycięcie uszkodzonego fragmentu
  • wykonanie podbudowy na zagruntowanym podłożu
  • aplikacja warstwy licowej lastryka w technice "mokre na mokre"
  • otwarcie podbudowy, gruntowanie i aplikacja w metodzie "mokre na suche"
  • zabezpieczenie naprawianego fragmentu schodów

źle dobrany kolr barwionego cementu

Brzydkie naprawy z kruszyw o niewłaściwym kolorze lub ze źle dobraną barwą spoiwa mogą sprawić, że posadzki, czasami będące dziedzictwem kulturowym wyglądają katastrofalnie. Jedynie wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu napraw lastryko, także przy projektach odtwarzających dziedzictwo kulturowe, pozwala na osiągnięcie najwyższej jakości wykończenia naprawianego elementu lastrykowego.

Możesz skorzystać z usługi naszego serwisu powierzchni lastryko. Właściwie dobierzemy kolor marmurowego grysu, szkła lub różnych innych kruszyw i zmieszamy z zaczynem odpowiednio barwionego cementu, uzyskując lastryko, jakiego potrzebujesz.

Zadzwoń do nas, aby porozmawiać o tym, jak wyczyścić lastryko, którego używasz. Nie zakrywaj go, ani nie usuwaj. Pozwól dać nowe życie wiekowym okładzinom. Przy użyciu narzędzi diamentowych istnieje możliwość usunięcia przebarwień i niedoskonałości powierzchni schodów.

Zniszczona podłoga klatki schodowej z lastryka

Zdjęcie budynku, w którym przeprowadziliśmy rewitalizację lastryka

W budynku z lat 50-tych, w którym kiedyś funkcjonowały Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka, prywatny inwestor założył sobie odtworzenie historycznych posadzek cementowo-kamiennych tj. lastryka na klatkach schodowych. Przedsięwzięcie było o tyle trudne, że wcześniejsi administratorzy budynku, przykryli lastryko klatek schodowych wykładzinami dywanowymi mocowanymi na różnego rodzaju kleje, niszcząc w ten sposób okładziny lastrykowe.

Nowoczesne kleje do wykładzin, czy to dywanowych, czy to PCV, są termoaktywne tzn. jeśli takie spoiwo podgrzejemy to jest ono na nowo aktywne/ klejące. Fakt ten sprawił, że zwykła renowacja schodów z lastryko, wiązała się z bezustannymi przerwami w pracy, by wyczyścić spieki diamentowo z roztopionego kleju. Zaś na lastryku powstawały plamy z wtartego, w pory i pęknięcia, lepiszcza.

Groszkowanie powierzchni lastryka

Jedynym sposobem na odnowienie podłogi było usunięcie grubszej warstwy lastryka, tj. około 3-4mm, poprzez jego rozkruszenie. Użyty do tego celu został groszkownik talerzowy, narzędzie wyposażone w rolki, do których dospawane są kolce z diamentów PCD. W czasie pracy groszkownika podłoże nie jest ścierane, więc nie wytwarza się temperatura aktywująca pozostałości kleju na podłodze, lecz bite kolcami o bardzo dużej twardości, powoduje to odspojenie fragmentów obrabianej powierzchni.

efektywne usuwanie zabrudzeń, które wniknęły w podłoże

Dodatkową zaletą groszkowania była profilacja podłoża. Pierwotni wykonawcy lastryka, nie przykładali większej wagi do poziomów wylewanych fragmentów podłóg. Istniały więc fragmenty, które były nie tylko zniszczone lecz miały dodatkowo po kilka milimetrów przewyższenia i wpływało to bardzo niekorzystnie na estetykę wykonanej posadzki

W obecnych czasach, gdy prace restauratorskie wykonuje się przy użyciu padów diamentowych do obróbki betonu, kamienia, lastryka to nadlewy, jak i przewyższenia nie stanowią problemu. Jednak kiedyś używano jedynie różnej gradacji kamieni z karborundu i zeszlifowanie utwardzonego lastryka stanowiło poważne wyzwanie.

"Zamykanie podłogi"- lastryko to nie pumeks, nie powinno mieć dziurek

Swoją drogą jest to często spotykany problem w budynkach z lat 70-80, gdzie posadzki i schody lastrykowe są, można by rzec, półproduktem wymagającym finalnej obróbki.
Warto więc dopingować firmy obecnie szlifujące/czyszczące podłogi lastrykowe do bardziej efektywnego wykorzystywania narzędzi diamentowych, by usunąć wszelkie wady, które są wynikiem realizacji posadzek lastryko w przestarzałej technologii wykonawczej.

Należy jednak mieć na względzie, że mocniejsza ingerencja szlifierska w posadzkę, powoduje jej otwarcie tzn. na powierzchni szlifowanej/ frezowanej pokazuje się coraz więcej "oczek", pustych przestrzeni między kruszywem.
Firmy remontujące posadzki muszą wtedy pamiętać o tzw. zamknięciu podłogi poprzez wypełnienie powstałych otworów masą cementową, najlepiej z dodatkiem uszlachetniacza do zapraw.

Czasami się zdarzy, że wypełnienia nie dadzą się wypolerować na połyski i pozostaną matowe, jednak ich rola polega nie na byciu pięknym tylko na zabezpieczeniu podłogi przed wnikaniem wody z zanieczyszczeniami.

naprawa lastryko schody i podesty miały motyw zdobniczy

Schody lastryko- naprawa motywów zdobniczych

Remontowana klatka schodowa na posadzce i schodach posiadała wzór z kruszywa o kontrastowym kolorze, w formie wąskich 3 centymetrowych pasków, które przechodziły przez schody i podesty na kolejne piętra. Ornamenty zdobiące powierzchnię podłogi były zniszczone w dużo większym stopniu niż reszta posadzki i wymagały duży więcej pracy przy ich renowacji.

Wąskie wstawki zostały wyszpachlowane jasnym spoiwem żywicznym z białym kruszywem, a łączenie z ciemniejszą częścią posadzki żywicą z dobranym kolorystycznie wypełniaczem. Spoiwo oparte na poliestrowej żywicy wiąże bardzo szybko i już po 30 minutach sklejona podłoga może być szlifowana. Ścinanie napraw z żywicy, należy wykonywać ostrymi narzędziami diamentowymi, tak by uzyskać powierzchnię bez zadoleń. Często mamy do czynienia z taką sytuacją, w momencie gdy praca prowadzona jest ściernicami wykończeniowymi o drobniejszym nasypie diamentowym.